Výstava venovaná svätému Tomášovi Becketovi

Anglicko 17. mája (TK KBS) Britské múzeum otvorí 20. mája výstavu venovanú svätému Tomášovi Becketovi (1118-70). Výstava je pripomienkou 850. výročia jeho mučeníctva, ktoré uplynulo minulý rok. Výstava ukazuje Tomášov pohnutý život: od obdobia „syna obchodníka“ po vysokú cirkevnú hodnosť. Múzeum predstaví početné zozbierané exponáty: od ilustrovaných rukopisov s výpoveďami očitých svedkov mučeníctva po relikviáre, ktoré návštevníkovi umožnia priblížiť sa k tomuto človeku, jeho mučeníctvu a legendám, ktoré vznikli bezprostredne po ňom.

Múzeum vyjadrilo poďakovanie mnohým inštitúciám, aj z kontinentu, ktoré požičali svoje zbierky. Jedným z vrcholov je stredoveké okno z farebného skla, ktoré po prvýkrát za 350 rokov sprístupnila anglikánska katedrála v Canterbury. Táto a ďalšie vitráže hovoria o zázrakoch, ktoré sa stali po smrti svätca.

Výstava o Tomášovi Becketovi bude sprístupnená v Britskom múzeu v Londýne od 20. mája do 22. augusta tohto roku.

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *