Spomienka na sestru Veroniku Theresiu

Uplynulo päť rokov od smrti sestry Veroniky Theresie Ráckovej

Bratislava 19. mája (RV) Vo štvrtok, 20. mája, si pripomenieme piate výročie smrti slovenskej rehoľnej sestry, lekárky Veroniky Theresie Ráckovej, ktorá prišla o život počas misie v Južnom Sudáne.

Sestra Veronika Theresia, ktorá pochádzala z Bánova, zložila večné sľuby v Misijnej kongregácii služobníc Ducha Svätého v roku 1994. V rokoch 2004 – 2010 bola provinciálnou predstavenou kongregácie na Slovensku. Od roku 2010 pôsobila v Južnom Sudáne – ako vedúca lekárka tam pracovala v zdravotnom stredisku sv. Bakhity v meste Yei.

Dňa 16. mája 2016 po polnoci, keď sa vracala z nemocnice, po tom, ako prevážala tehotnú pacientku, ktorá potrebovala cisársky rez, na jej zdravotnícke auto streľbou zaútočili ozbrojenci a vážne ju zranili. Po dvoch operáciách brucha a roztrieštenej panvy v miestnej nemocnici bola prevezená vrtuľníkom do Nairobi v Keni na ďalšiu operáciu.

Ako páchatelia boli zadržaní traja vojaci zo Sudánskej ľudovej oslobodeneckej armády, ktorá má v oblasti zabezpečovať bezpečnosť civilistov počas noci. Sestra Veronika Theresia zomrela vo Svätom roku Božieho milosrdenstva v piatok 20. mája 2016 v nemocnici v Nairobi vo veku 58 rokov. Pochovaná bola 27. mája v meste Yei na farskom cintoríne sv. Jozefa Lutaya. Matka, ktorú neskoro v noci pre komplikovaný pôrod prevážala do nemocnice, prežila a jej deti – dvojičky – tiež.

Počas pohrebu, v príhovore, označil generálny vikár diecézy Yei, Zachariah Angotowa sestru Veroniku Theresiu za mučeníčku. Jej fonendoskop a slovenská biblia sú vystavené v africkej kaplnke Baziliky sv. Bartolomeja na rímskom Tiberskom ostrove.  Bazilika je miestom pamiatky tzv. „nových mučeníkov“, ktorí položili život pre vieru a zanechali za sebou svedectvo, hoci ich ešte Cirkev oficiálne nekanonizovala.

Busta sestry Veroniky Theresie Ráckovej na cintoríne v obci Bánov, odkiaľ pochádzala.

You may also like

2 komentáre

  1. V obci Bánov si svoju rodáčku veľmi vážia, čoho dôkazom je i táto pietna pamiatka. V rámci cyklotúry, prechádzky či výletu si môžete urobiť krátku zastávku na miestnom cintoríne. Smerom od NZ je to v obci prvá ulica vpravo a potom opät prvá vpravo.

  2. Boli sme so známou na slávnosti v kostole, kde si sestričku pripomenuli pri sv. omši. Potom sa veľký sprievod presunul na cintorín, kde mali príhovor p. biskup Judák, p. profesor Krčméry a ďalší hostia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *